Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Bojovala o život, přišla o zrak a přesto pomáhá druhým

fotografie: A. Jarošová

fotografie: A. Jarošová

Martina Půtová z Plzně utrpěla na konci roku 2013 popáleninový útok chemikálií, který zasáhl její obličej, ruce a nohy. Zároveň přišla i o zrak. Bojovala o svůj život, v nemocnicích trávila měsíce, kdy absolvovala řadu operací a transplantací. Její léčba trvala téměř tři roky. Navzdory svému osudu se rozhodla pomáhat druhým lidem. V roce 2018 založila platformu Burn Fighters, jež nabízí pomoc a podporu lidem po úrazech popálením. V té době se zapojila také do projektu Návštěvy potmě, který propojuje nevidomé s osamělými seniory. Za své aktivity obdržela Cenu Olgy Havlové 2020.

fotografie: A. Jarošová

Martinu Půtovou přijal na plzeňské radnici ve středu 22. července primátor města Plzně Martin Baxa, který jí pogratuloval k získání Ceny Olgy Havlové, jejímž cílem je upozornit na život lidí se zdravotním postižením, kteří se vyrovnali se svým handicapem a pomáhají druhým. Společně především řešili možnosti preventivních programů o popáleninách na plzeňských základních školách, které připravuje Burn Fighters. „Obdivuji vaši sílu, vůli a odvahu po prožitém úrazu i to, že pomáháte dalším lidem, kteří mají podobný osud. Cením si, že i po své těžké životní zkušenosti preventivně působíte na žáky našich škol,“ řekl primátor Martin Baxa.

fotografie: A. Jarošová

„Důvod, proč jsem se rozhodla založit společně se Simonou Riedlovou Burn Fighters byl takový, že jsem si neměla s kým popovídat o tom, co se mi stalo s člověkem, který zažil něco podobného, o tom, jak se starat o popáleniny, jak náročnou léčbou člověk musí projít a co ho čeká. V Čechách nic takového nebylo, proto jsem se rozhodla, že svoje zkušenosti a rady s následnou péči po propuštění z nemocnice budu sdílet s lidmi, které potká podobné neštěstí. Při Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde jsem se léčila, funguje nezisková organizace Bolíto, která pomáhá dětem po těžkých popáleninových úrazech. To samé jsme chtěli i pro dospělé. Chceme lidem, jimž se stane něco podobného, říci, že náš život úrazem nekončí a pomoci jim jít dál,“ vysvětlila Martina Půtová důvod vzniku její platformy.

foto: A. Jarošová

Na webových stránkách Burn Fighters (https://www.burnfighters.com/) zveřejňují obě ženy své příběhy, rady, jak se starat o popáleniny, či rozhovory s lékaři, kteří se dané problematice věnují. Za sebou mají i organizaci prvního srazu popálených. V následujících měsících a letech se chce Martina Půtová s kolegyní především zaměřit na osvětu a prevenci na základních a středních školách. Chtějí varovat žáky, jak jedno špatné rozhodnutí (například fotka na vagónu jen pro vidinu uznání na sociálních sítí) může ovlivnit celý jejich život. Díky proběhlé kampani Jedna blbá fotka se podařilo snížit v České republice počet dětí a mladistvých, kteří utrpí popáleniny způsobené přelézáním vagonů.

fotografie: A. Jarošová

Mezinárodní den boje proti popáleninám připadá na 8. října a jeho cílem je připomenout, jak je důležitá prevence proti popáleninám a jiným obdobným úrazům.

fotografie: A. Jarošová

Burn Fighters:
  • Projekt založily v roce 2018 Martina Půtová a Simona Riedlová, která utrpěla popáleniny, když vylezla na vagon odstavený ve vlakovém depu. Dvojici doplnila Karolína Dolečková, jež utrpěla popáleniny třetího stupně na třetině těla při dopravní nehodě.
  • Na projektu spolupracují válečná fotografka Jarmila Štuková a producentka a castingová režisérka Maja Hamplová.
  • Spolupracují s předními českými lékaři zaměřujícími se na popáleniny, především pak s Robertem Zajíčkem, přednostou Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Spolu s vrchní sestrou dané kliniky Lenkou Šetelíkovou a dalšími kolegy založil z.s. Bolíto, který se věnuje dětem po prodělaném popáleninovém úrazu.

Text: Adriana Jarošová