Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Drama Kazimír a Karolína se představilo v Tylově divadle

Foto: P. Fabo

Foto: P. Fabo

Inscenace významného díla dramatu 20. století Kazimír a Karolína od Ödöna von Horvátha měla v sobotu 16. prosince poprvé premiéru ve Velkém divadle. Příběh o mileneckém míjení a touze létat výš režíruje Thomas Zielinski, dramaturgie se ujal Vladimír Čepek.

„Hra se v originále odehrává na známém Oktoberfestu, v našem pojetí v současnosti na jakékoliv pouti na Plzeňsku. Osudy Kazimíra a Karolíny jsou univerzální, měly by zaznít dnes. Jsou to stále, tehdy i nyní, nešťastní milenci, kteří touží po jiných životech,“ říká režisér a dodává, že Horváthovu hru chtěl uvést již před mnoha lety: „Je to text světové klasiky, skvěle napsaný, promlouvající k palčivým otázkám současnosti – třeba i k oligarchování naší republiky.“

Ve zdánlivě banálním příběhu milenců Kazimíra a Karolíny, kteří se jdou společně bavit na pouť, ale nakonec stráví magickou noc po svém, zachytil Horváth svým osobitým způsobem a jazykem věčné téma touhy po lepším životě. V titulních rolích se představí Petr Konáš a Andrea Mohylová. V dalších rolích se představí Josef Nechutný, Zdeněk Mucha, Michal Štěrba, Klára Krejsová, Jan Maléř, Marek Mikulášek a hostující Anděla Blažková, Felicita Prokešová a Roman Slovák.

Dílo Ödöna von Horvátha tvoří svébytnou kapitolu v dějinách moderního dramatu, autor stvořil vlastní podobu lidové hry, která vychází z tradice rakouského divadla. Nebál se pojmenovávat společenské nešvary, jakými je maloměšťáctví a pokrytecká morálka. Jako umělecký jazyk si pro svou tvorbu sice vybral němčinu, byl ale v pravém slova smyslu rakousko-uherský míšenec. Jeho otec byl diplomat z maďarské šlechtické rodiny, jeho matka byla Němka s českými kořeny. Otevřeně se také vyjadřoval proti nacismu, po anšlusu Rakouska proto musel uprchnout.