Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Festival veřejného prostoru zkrášlí šest míst v Plzni

Od 12. do 16. září zavítá v rámci festivalu veřejného prostoru TUTO MĚSTO do Plzně šest týmů architektů a krajinářů. S pomocí místních dobrovolníků zrealizují své návrhy úprav šesti míst ve veřejném prostoru, a to na Školním a Chodském náměstí, plácku u křižovatky Kollárovy a Kovářské ulice, prostoru pod mostem Milénia, zemníku u Ježíška a planiny Na Májce v Bukovci. Do zvelebení se zapojili přední odborníci na veřejná prostranství, krajinářský architekt Vladimír Sittu, sochař Kurt Gebauer a architekt Jiří Zábrana.

Chodské náměstí

Chodské náměstí

Na Školním náměstí ve Skvrňanech se v září promění plocha náměstí v netradiční venkovní krytý pobytový prostor s různými typy mobiliáře, který poslouží žákům místních škol. Tradiční trh na Chodském náměstí by se měl v rámci festivalu proměnit v přátelštější místo k pobývání studentů z daných škol v okolí. Pod mostem Milénia na levém břehu Radbuzy budou umístěny netradiční umělecké instalace, aby se místo stalo příjemným zákoutím pro rozjímání či ukrytí se před deštěm. Na planině Na Májce v Bukovci vyroste díky festivalu nová mobilní konstrukce, která poslouží jako provizorní stánek v době konání akce. Plac u křižovatky ulic Kollárova a Kovářská bude zkrášlen víceúčelovou dřevěnou platformou, která poslouží k hudebním, tanečním a dalším kulturním vystoupením, jinak bude sloužit jako místo pro setkávání a nabídne možnost posezení a odpočinku. Zemní val na pravém břehu řeky Radbuzy poblíž kostela U Ježíška měl být pouze dočasnou skládkou zeminy při stavbě mostu Milénia. Dodnes nebyl odstraněn a mezitím se stal využívanou součástí rekreační oblasti u řeky. V rámci workshopu dojde k několika drobným úpravám, které zvýrazní geometrickou kompozici zemníku, aby náhorní plošina byla v budoucnu více využívaná jako prostor pro pořádání akcí.

Vyvrcholením celého festivalu bude série sousedských oslav pro širokou veřejnost na proměněných místech, a to v sobotu 16. září od 17 hodin. Uskuteční se v rámci celorepublikového festivalu Zažít město jinak, který se snaží inspirovat lidi, aby místa ve svém okolí využívali i jiným, příjemnějším, způsobem.

Smyslem festivalu je zlepšit plzeňský veřejný prostor a ukázat občanům, že jeho podobu mohou sami ovlivnit. Od roku 2012 mají Plzeňané možnost se zapojit do diskuze o veřejném prostoru v rámci Otevřené výzvy spolku Pěstuj prostor. K úpravám veřejného prostranství se může přidat každý, stačí se přihlásit na emailové adrese info@pestujprostor.cz

Projekt o veřejném prostoru je realizován za podpory programu Prazdroj lidem a Ministerstvem kultury České republiky ve spolupráci s městem Plzní, Městskými obvody Plzeň 2, 3 a dalšími subjekty. TUTO MĚSTO je součástí Landscape festivalu Plzeň 2017 pod záštitou České komory architektů.

Text: Adriana Jarošová