Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Masné krámy hostí výstavu s názvem Palmy na Vltavě

Masné krámy hostí výstavu s názvem Palmy na VltavěOd 30. ledna 2013 je v Masných krámech k vidění výstava s názvem Palmy na Vltavě. Představuje nepříliš známou kapitolu výtvarných dějin přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy se čeští výtvarníci inspirovali africkým, oceánským a indiánským uměním. Návštěvníci uvidí mimo jiné díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, který se proslavil v 19. století na Novém Zélandu. Expozice přibližuje rovněž nejvýznamnější sbírky mimoevropských etnických objektů, které měli čeští umělci. Časově je výstava vymezena na jedné straně dobou vzniku souvisejícího diskursu o „primitivních“ kulturách v českých zemích, na druhé straně faktickým koncem avantgardy a slábnoucím zájmem o tyto projevy.

Více informací na: www.zpc-galerie.cz

Lindauer se narodil 5. ledna roku 1839 v Plzni jako syn zahradníka. Při křtu dostal jméno Bohumír. Přes své německé příjmení byl Čechem. Jeho otec Ignatz pracoval v lesní školce. Lindauer se vyučil u svého otce, kde často kreslil a maloval květiny. Chtěl se ale stát umělcem, a proto se v šestnácti letech vydal pěšky do 320 kilometrů vzdálené Vídně. Tam od roku 1855 sedm let studoval na Vídeňské umělecké akademii. Jeho učiteli byli Leopold Kupelwieser a Josef von Fuhrich. Kupelwieser maloval portréty a obrazy s náboženskými motivy, Fuhrich byl znám jako romantický malíř. Během svého pobytu ve Vídni Lindauer přijal vlastní jméno Gottfried, aby tak jako německý malíř zvýšil své šance na uplatnění. Po skončení studií přijal nabídku malovat oltáře v kostelech. Vytvořil mnoho maleb s biblickými náměty v českých kostelech a katedrálách.

Jeho český přítel mu jednou ukázal článek o Novém Zélandu, který popisoval nádhernou neporušenou přírodu a prosté kouzlo a ušlechtilost původních maorských obyvatel.

11. dubna roku 1874 se Lindauer v Hamburku spolu s dalšími 340 pasažéry nalodil na loď Reichstag, která směřovala na Nový Zéland. Reichstag připlul do Port Nicholsonu 6. srpna 1874, kde se pasažéři vylodili. Z Port Nicholsonu Lindauer pokračoval přes Cook straight do Nelsonu. Tam studoval angličtinu. S místními Maory se pravděpodobně setkal již krátce po svém příjezdu. Zaujali ho jako malíře i fotografa. Odměnu za jeho tvorbu mu zpočátku poskytovali místní patroni. Značnou reputaci brzy získal mezi tamější komunitou.