Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Nejstarší dochovaná opera Orfeo se představí v Plzni a Bayreuthu

Foto: M. Root

Foto: M. Root

Divadlo Josefa Kajetána uvede v sobotu 2. června nejstarší dochovanou operu Orfeo italského skladatele raného baroka Claudia Monteverdiho. O výjimečnosti díla svědčí fakt, že inscenace bude krátce po premiéře ve Velkém divadle uvedena ve třech reprízách na prestižním 57. ročníku festivalu Musica Bayreuth, který patří k nejvýznamnějším evropským kulturním událostem.

„Divadlo J. K. Tyla bude mít tu čest otevřít svou inscenací po rekonstrukci Markraběcí operní dům, jenž je přístupný jako muzeum a za celý rok je zde uvedena pouze jedna inscenace. Úžasné je i to, že k původně plánovaným dvěma představením jsme pro velký ohlas přidali ještě reprízu třetí,“ upřesnil ředitel divadla Martin Otava. V roce 1996 byl Martin Otava osloven, aby v Markraběcím operním domě inscenoval Dona Giovanniho. „V té době jsem dostal nabídku uvést Dona Giovanniho také v Plzni, a tak jsem vytvořil koprodukční spolupráci,“ doplnil ředitel.

Bayreuth

Markraběcí operní dům v Bayreuthu

Inscenace v režii Tomáše Pilaře přenese diváky do barokního divadla současnosti. „Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že jsou uprostřed barokního paláce, že se propadli do jiného časoprostoru. Využili jsme složitý systém oboustranných projekcí, díky nimž ožijí originální staré rytiny ze 17. století, zpěváky jsme oblékli do nádherných kostýmů a celou atmosféru umocníme použitím velmi speciální vůně složené podle dobových záznamů, kterou diváci ucítí při příchodu do sálu,“ vysvětlil režisér.

Bájný pěvec Orfeo oplakává smrt své manželky Eurydiky a hnán hlubokým zármutkem se ji vypraví hledat do Říše mrtvých. Svým zpěvem dojme vládce podsvětí Plutona, který nakonec dovolí Eurydiku odvést pod podmínkou, že se na ni Orfeo nepodívá. Ten však podmínku nesplní a Eurydiku opět ztratí.

Opera je napsána ve stylu recitar cantado a jedná se o kombinaci zpěvu, herectví, dikce a přednesu. To klade na zpěváky vysoké nároky. Na role v této opeře byl vypsán mezinárodní konkurz, jehož se zúčastnily pěvecké osobnosti z celé Evropy. Do hlavní role byl vybrán Lukáš Zeman, český barytonista, který vystupuje po celém světě.

Pro nastudování opery jsou klíčové historické nástroje. Diváci budou moci slyšet čtveřici pochodových bubnů, pět renesančních pozounů, dva cinky (druh renesančního kornetu), varhanní pozitiv, regál nebo loutnové nástroje včetně tzv. theorby, jejíž krk měří přes dva metry. Zařazena do inscenace je i barokní chromatická harfa, která má unikátní a nezaměnitelný zvuk. Do představení proto bude jezdit hrát jeden harfista z Nizozemska a dvě hráčky z Francie. Na premiéře 2. června bude dokonce účinkovat jeden z nejlepších hráčů na historickou harfu na světě Maximilian Ehrhardt.

Monteverdi patří k zakladatelům operního žánru, svými inovacemi podstatně přispěl ke zrodu barokního stylu a je označován za Shakespeara hudby. Autor postupně upadl v zapomnění, avšak začátkem 20. století se začal obnovovat zájem o jeho dílo.

Nejbližší reprízy se uskuteční 3. června a 4., 21., 26. září 2018 ve Velkém divadle.