Patton Memorial Pilsen zve na Den válečných veteránů. Divadlo vystoupí s ukázkami z nového muzikálu Kozí válka
Muzeum Patton Memorial Pilsen si každoročně připomíná Den válečných veteránů. Vzpomínková akce, jejímž cílem je vzdát hold a úctu padlým vojákům, se letos uskuteční v sobotu 12. listopadu. Kromě prohlídek expozice muzea je ve spolupráci s Klubem 4. obrněné divize Plzeň a Divadlem J. K. Tyla připraven také doprovodný program. Členové souboru vystoupí s ukázkami z připravovaného muzikálu Kozí válka.
„V souvislosti s Plzní a expozicí muzea Patton Memorial Pilsen je více než symbolické, že kromě Dne válečných veteránů si 11. listopadu připomínáme také narození generála George S. Pattona jr., jehož vojáci 3. americké armády pomohli osvobodit západní a jihozápadní Čechy na jaře roku 1945. Proto jsem velice rád, že se nám ve spolupráci s Klubem 4. obrněné divize Plzeň a Divadlem J. K. Tyla podařilo připravit tematický program, díky kterému bude sobotní návštěva našeho muzea výjimečná,“ vysvětluje kurátor muzea Ivan Rollinger z městské organizace Plzeň – TURISMUS.
Muzeum Patton Memorial Pilsen (ilustrační foto expozice)
V sobotu mezi 9. a 13. hodinou představí členové Klubu 4. obrněné divize Plzeň výstroj, výzbroj a vojenskou techniku americké armády. Součástí doprovodného programu bude také hudební vystoupení muzikálu Divadla J. K. Tyla s ukázkami z připravovaného rodinného muzikálu Kozí válka, jehož děj se odehrává na konci okupace a po osvobození Československa. Zaposlouchat se do melodií z muzikálu, jehož premiéra je plánovaná na 26. listopadu v Novém divadle, budou moci návštěvníci v 9:45 a 11:50 hodin.
Muzeum Patton Memorial Pilsen se nachází v Pobřežní ulici nedaleko budovy Nového divadla. Otevřeno je celoročně od středy do neděle od 9 do 16 hodin. Vedle běžných návštěvníků sem často míří také rodiny veteránů, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň. Expozice se věnuje osvobozování především západních Čech americkou armádou na sklonku 2. světové války. Mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii. Prohlédnout si zde můžou zájemci výstroj a výzbroj americké armády, dobové artefakty přímo z bojišť i cenné dary od amerických a belgických veteránů. Jedním z nejcennějších exponátů je vojenská lodička s podpisem generála Pattona.
Den válečných veteránů se váže k ukončení 1. světové války dne 11. listopadu 1918. Květy vlčího máku tehdy pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem svátku. Jako každý rok i letos si jej mohou občané připnout na klopu a podpořit tak sbírku Paměti národa. Vlčí máky lze v Plzni zakoupit na mnoha sbírkových místech, například v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky či Palubě Hamburk.
Editace textu: Adriana Jarošová