Plzeň dotacemi podpoří pohybové aktivity
Částkou ve výši 650 tisíc korun podpoří město sportovní akce a pohybové aktivity organizací, které působí na území Plzně. Poskytnutí individuálních neinvestičních dotací z rozpočtu Odboru sportu Magistrátu města Plzně schválilo na svém jednání zastupitelstvo.
Dotaci ve výši 50 tisíc korun obdrží talentové centrum tance Storm Ballet na pokrytí nákladů na devátý benefiční galavečer Kouzlo Vánoc, který je komponovaným představením tance a zpěvu. „Hlavními účinkujícími jsou talentovaní tanečníci Storm Ballet a děti úžasného pěveckého sboru „Jéčko“ a jejich hosté. Galavečer je vyvrcholením celoroční sbírky projektu Díky dětem, jehož garantem je Nadace 700 let města Plzně, který všechny účastníky příjemně naladí na Vánoční svátky,“ informoval Tomáš Morávek, radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy.
Dvěma sty tisíci podpoří město také sportovní klub Interobal Plzeň, který v Plzni na konci října pořádal v hale Lokomotiva Ligu mistrů. „Interobal se podruhé v historii probojoval do nejvyšší futsalové soutěže na světě a utkal se s týmy z Bosny a Hercegoviny, Lotyšska, Dánska. Liga mistrů je elitní soutěží futsalu organizovaná UEFA a jsou s ní spojeny i vysoké pořadatelské a finanční nároky. Je to pro hráče a samotný klub velký sportovní zážitek a já jsem moc rád, že kolo Ligy Mistrů mohli vidět diváci v Plzni,“ sdělil Tomáš Morávek.
Dotaci ve výši 200 tisíc korun dostane rovněž házenkářský klub Talent Plzeň při Bolevecké základní škole. „Finance poputují na turnaj Talenty pro budoucnost, který se koná první a druhý víkend v prosinci, kdy se do Plzně sjede na 250 házenkářů. Oceňuji především to, že klub myslí na svoji budoucnost a chce zapojovat a pracovat s odchovanci týmu,“ doplnil radní.
Hokejový spolek Akademici Plzeň získá 80 tisíc korun na pokrytí nákladů na chod klubu. Akademici Plzeň za sebou mají historickou sezonu, po 2. místě v základní části ovládli playoff a získali mistrovský titul Univerzitní ligy ledního hokeje. „Jedná se o hokejový tým spojující všechny vysoké školy na území Plzně, hrají tam společně zástupci Západočeské univerzity, Lékařské fakulty v Plzni UK v Praze, Metropolitní univerzity v Praze a Vyšší odborné školy zdravotnické, managementu a veřejnoprávních studií. Projekt je velmi úspěšný již v celé ČR a jeho popularita roste především mezi studenty vysokých škol,“ vysvětlil Tomáš Morávek.
Padesátitisícovou dotaci obdrží od města Škola bojových umění Plzeň, a to na zajištění chodu sportoviště. Spolek, který byl založen již v roce 1992, se zaměřuje na výcvik sebeobrany, taktiky boje a rozvoj tělesné i duševní zdatnosti svých cvičenců. Cílem je připravit členy na nebezpečné situace, které mohou nastat v běžném životě. Projekt si klade za cíl přivést ke sportu především dětské a mládežnické členy klubu.
Dotaci ve výši 20 tisíc korun dostane sportovní klub Rozběháme Česko. Částka poputuje na úhradu Mistrovství světa v canicrossu, které se konalo ve dnech 28. a 29. října v německé vesnici Leipa, a to na reprezentační oblečení, náklady na cestu, startovné a vybavení pro sportovce a psy. Hlavní filozofií spolku Rozběháme Česko je vzdělávat sportovce v oblastech jako je zdravé běhání a zdravý životní styl. Organizují běžecké tréninky, výlety či sportovní soustředění.
Sportovní klub Flik-Flak Plzeň, který se již 17 let zaměřuje na sportovní výchovu a přípravu gymnastek, obdrží od města 50 tisíc korun, a to na náklady spojené s uplynulým šampionátem Mid European TeamGym Championships. „Klub dosáhl v posledních třech letech výraznějších sportovních úspěchů. V roce 2021 se jeho závodní tým stal mistrem republiky, o rok později titul obhájil, zároveň se stal vítězem Českého poháru a v roce 2023 obsadil druhé místo na Mistrovství České republiky. Tím splnil nominační kritéria České gymnastické federace na závod ve zmíněné soutěži, která se konala letos v listopadu v italském Lignanu Sabbiadoru,“ doplnil radní Morávek.
Text: Monika Krausová