Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeň je smart a kreativní, zhodnotila město europoslankyně Martina Dlabajová

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

„Jste lídry smart cities a máte jeden z nejkreativnějších průmyslů v rámci České republiky,“ prohlásila při páteční návštěvě Plzně (13. dubna) europoslankyně Martina Dlabajová. Celodenní návštěvu zahájila debatou se studenty Západočeské univerzity v Plzni, poté se setkala se zástupci zaměstnavatelů a zainteresovaných institucí v oblasti sociální politiky.

Odpoledne europoslankyni Martinu Dlabajovou přijal na radnici primátor Martin Zrzavecký. Jednání se zúčastnil děkan Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni Josef Mištera, ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně Erich Beneš, ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek, ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus a vedoucí Kanceláře primátora Václav Pach. Hlavními tématy setkání byla budoucí kohezní politika Evropské unie v dalším období, kreativní podnikání a problematika smart cities.

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici

Martina Dlabajová velmi kladně hodnotila přístup města Plzně k problematice smart cities  a vyzdvihla loňskou v Plzni konanou konferenci, které se zúčastnila společně s ředitelem direktoriátu Evropské komise pro vědu, výzkum a inovace Robertem-Jan Smitsem. Vyzvala také zástupce Plzně, aby měli připraveny smart projekty a účastnili se programu Horizont 2020, ze kterého lze získat na tyto projekty finanční prostředky. Řešila se především problematika dopravy. „Stěžejním smart projektem Plzně v oblasti dopravy by v budoucnu měl být centrální dispečink, kde by se na jednom místě shromažďovala důležitá data o městě,“ přiblížil Michal Kraus.

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici

Plzeň patří na špici měst v rámci České republiky, která se zabývají smart projekty neboli chytrými řešeními, jež usnadňují a zkvalitňují život občanům i turistům. Řadu z řešení už město zavedlo, jde například o Plzeňskou kartu pro MHD a služby, wi-fi zdarma na veřejná prostranství, kamery do vozidel zvyšující bezpečnost, aplikace pro žádosti o vyjádření k energetickým sítím, trolejbusy na bateriový pohon, do ulic město rozmisťuje defibrilátory k záchraně života a další. Plzeň také vybudovala vlastní síť internetu věcí, do vesmíru pošle svůj satelit s experimenty, jež navrhli studenti, pracuje na projektu zelené střechy na jedné ze škol a další.

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici

Při setkání na radnici Martina Dlabajová také nastínila nynější vývoj kohezní politiky a její budoucí financování. Pro Českou republiku jsou tyto fondy velmi důležité, právě z nich přijímáme zhruba třikrát více, než do Evropské unie posíláme. Pro českou zemi je prioritou zajištění větší flexibility financování a řešení lokálních potřeb.

Velkým tématem setkání byl kreativní průmysl. V Plzni v dané oblasti jsou stěžejními institucemi DEPO2015 a Fakulta umění a designu. Tyto instituce velmi významně spolupracují. Martinu Dlabajovou zajímalo financování kreativního průmyslu a projekty, které by udržely mladé nadějné studenty v krajské metropoli. „DEPO2015 je úspěšným fungujícím prostorem pro širokou veřejnost, ale bez významné podpory města by nemohlo fungovat. Prostředky na investice ale nejsou,“ uvedl Martin Zrzavecký. „Problémem financování depa je to, že nedosáhne na dotace, protože oblasti kultury a kreativního průmyslu nespolupracují,“ vysvětlil Erich Beneš. DEPO2015 by se chtělo v budoucnu především rozvíjet jako kreativní prostor. „Zároveň ale návštěvníci chtějí chodit do takovéhoto ojedinělého industriálního prostoru na různé kulturní, gastronomické akce, které bychom měli proto zachovat,“ řekl Jiří Suchánek.

Přijetí europoslankyně Martiny Dlabajové na plzeňské radnici

Hlavní cílovou skupinou depa jsou lidé ze světa kreativního průmyslu, kterým je zde poskytnut dostatečný prostor pro realizaci jejich prací, které poté prezentují široké veřejnosti. „Studenti Fakulty umění a designu nacházejí v DEPO2015 navazující inkubaci, která jim zde pomáhá rozjet vlastní podnikání a studenti nám neodcházejí. Do konce letošního roku bychom chtěli založit klastr Fakulty umění a designu a DEPO2015,“ doplnil Josef Mištera.

Martina Dlabajová je místopředsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a členkou Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Podílela se na vzniku meziskupiny pro kreativní průmysly, jejíž je místopředsedkyní. Je také patronkou motivačních stáží „PročByNe?“.

Text: Adriana Jarošová