Plzeň zajistila další úpravy domu pro seniory, obyvatelé bydlí moderně a uspoří
Vnitroblok U Jam 23 (fotografie: M. Pecuch)
Kompletní výměnu oken a balkonů zajistila Plzeň u svého domu pro seniory na adrese U Jam 23. Kromě výměny výplní byl celý objekt také zateplen a získal nový nátěr. Úpravy přispějí k poměrně značné úspoře nákladů na teplo a ke snížení energetické náročnosti budovy. Investici ve výši 15,156 milionu korun zaplatilo město. O byty, kterých je v domě celkem 136, je ze strany občanů velký zájem.
„Jedná se o dům, v němž provádíme postupné úpravy od srpna 2018, kromě toho se zde v minulých letech postupně vybudovalo několik nových bytů. To vše děláme proto, abychom mohli seniorům nabídnout moderní bydlení odpovídající standardům 21. století,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
Podle Davida Šloufa, radního pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem, se po nejnovějších úpravách projeví úspory na nákladech jednotlivých domácností. „Celkem se v tomto domě nachází 136 bytů. O ně je ze strany Plzeňanů velký zájem. Přispívá k tomu i velmi vstřícná cenová politika města Plzně, kdy měsíční nájemné v těchto bytech je nastaveno na 50 korun za metr čtverečný podlahové plochy bytu. Při výměře 35 metrů čtverečných to vychází na 1 750 korun za měsíc,“ přiblížil David Šlouf.
Dům U Jam 23
Celý objekt U Jam 23 začalo město postupně upravovat loni v létě. Tehdy to byla kompletní rekonstrukce fasády. „Spočívala zejména ve výměně lodžiových sestav u jednotlivých bytů, výměně oken ve společných a ostatních prostorách, v zateplení celého objektu a jeho nátěru a nového nátěru soklu a opravy okapového chodníčku domu,“ řekl Jan Souček, vedoucí oddělení správy Odboru bytového Magistrátu města Plzně. Stavební práce byly dokončeny před koncem loňského roku. Na jaře letošního roku byly vyměněny hlavní vchodové dveře, které je možné nově ovládat elektronicky. „Tento nový systém otevírání dveří poslouží zejména osobám na invalidním vozíku, pro které bylo namáhavé předešlé dveře otevřít bez pomoci cizí osoby. Nyní se dveře zvenku automaticky otevřou po vložení klíče a zmáčknutí tlačítka, zevnitř se pak otevírají na fotobuňku. Současný stav domu pro seniory nabízí velice příjemné bydlení,“ doplnil Jan Souček.
„Je třeba zmínit, že v tomto domě město Plzeň v minulých letech postupně vybudovalo několik nových bytů v nástavbě části východního traktu objektu. V roce 2017 to bylo 11 bytů 1+1 o výměře 36 metrů čtverečních a společenská místnost. V roce 2018 pak přibyly další čtyři byty stejných rozměrů, z nichž jeden byt byl upraven a slouží pro slabozrakého nájemce. Všech těchto 15 bytů je bezbariérových a jsou upravitelné,“ přiblížil radní David Šlouf. Upravitelnost spočívá v tom, že je možné byt prakticky okamžitě přizpůsobit bez větších nákladů pro osobu na vozíčku, doplní se jen snížená kuchyňská linka a madla.
Text: Eva Barborková