Výstava láká nejen na dochované kartony k plzeňským sgrafitům Mikoláše Alše
Sté výročí úmrtí Mikoláše Alše připomíná výstava v Masných krámech a v hlavní budově Západočeského muzea. Jak Západočeská galerie, tak muzeum jsou institucemi, které spravují velkou část původních Alšových plzeňských kartonů, tj. prováděcích šablon, jejichž pomocí se kresba přenášela na omítku.
Výstava je rozdělena na dvě části, z nichž každá se zaměřuje na určité tematické okruhy. První část v Masných krámech přibližuje počátky působení architekta Rudolfa Stecha v Plzni a první stavby vzniklé ve spolupráci s Alšem. Zároveň jsou tu vystaveny velkoformátové figurální kartony převážně s historickými náměty určené pro výzdobu pětice domů v Nerudově ulici, které představují asi nejvýraznější Alšovu a Stechovu plzeňskou realizaci. Část výstavy, kterou nabízí Západočeské muzeum, se zaměřuje na kartony a jejich roli v procesu výzdoby fasády, na osobnosti Alšových plzeňských spolupracovníků a osudy sgrafit a fresek během 20. století.
Množství kartonů pro sgrafita a fresky na fasády soukromých domů postavených v neorenesančním a eklektickém stylu vytvořil Mikoláš Aleš v letech 1892 – 1904. Do Plzně přijel na pozvání právě stavitele Rudolfa Stecha a následně s ním navázal na několik let stálou spolupráci, čímž výrazně poznamenal tvář západočeské metropole.