Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Zemřela Zuzana Růžičková, držitelka pečetě města Plzně

Ve věku 90 let zemřela ve středu 27. září profesorka Zuzana Růžičková. První dáma cembala se narodila v Plzni 14. ledna 1927, kde získala své první hudební vzdělání. Hře na klavír se věnovala do roku 1942, kdy byla deportována do koncentračního tábora Terezín, následně do Osvětimi a Bergen Belsenu. Po osvobození se vrátila do Plzně v srpnu roku 1945.

Zuzana Růžičková na představení dětské opery Brundibár, která proslula jako hudební symbol holocaustu, v roce 2014 ve Velkém divadle

Prof. Zuzana Růžičková na představení dětské opery Brundibár, která proslula jako hudební symbol holocaustu, v roce 2014 ve Velkém divadle (foto: R. Muchka)

V září 1945 nastoupila do hudební školy, cvičila 12 hodin denně a úspěšně složila zkoušky na AMU. V té době stále hrála na klavír, cembalo nebylo považováno za rovnocenný nástroj s klavírem, ke hře na cembalo přešla až během studií na AMU.  Své vzdělání si následně dodělala v Paříži.

V roce 1956 zvítězila v Mnichově na mezinárodní cembalové soutěži. Zuzana Růžičková se stala průkopnicí cembalové hry u nás. Je jedinou cembalistkou, která natočila kompletní cembalové dílo J. S. Bacha. V letech 1979 až 1990 byla sólistkou České filharmonie, vystupovala po celé Evropě, v USA, v Kanadě, Austrálii i Japonsku a hostovala na předních mezinárodních hudebních festivalech.

Profesorka Zuzana Růžičková je trojnásobnou nositelkou Grand Prix du Disque de l'Académie Charles Cross v Paříži a řady dalších cen. V roce 2003 převzala z rukou prezidenta republiky Vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti umění, ve stejném roce jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury.  V roce 2010 obdržela pečeť města Plzně.