Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Známá harfistka Jana Boušková podpoří svým koncertem opravu varhan v kostele u františkánů

Kostel u františkánského kláštera

Zdroj foto: www.ovp.estranky.cz

Koncert harfistky Jany Bouškové, známé po celém světě svými jedinečnými vystoupeními nejen jako sólistky, ale i jako komorní umělkyně, se koná 12. září v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Výtěžek z koncertu přispěje na sbírku, z níž se hradí generální oprava tamních varhan.

Třímanuálové varhany s pedálem, které jsou dílem krnovské firmy Rieger z roku 1935 a na jejichž stavbu byla použita skříň zadního positivu a prospektová část hlavní skříně z varhan postavených zde roku 1771 známým tachovským varhanářem Antonínem Gartnerem a jeho synem Františkem, se opravují od roku 2011. Už na konci roku 2007 byla vyhlášena veřejná sbírka s tím, že bude preferováno rozdělení opravy na několik nezávislých fází, což umožní postupné financování a průběžné používání nástroje mezi jednotlivými etapami. Nástroj je zapsán do seznamu památkově chráněných varhan. Předpokládané náklady rekonstrukce byly odhadnuty na zhruba 2,3 miliony korun.

Na základě výběrového řízení byla pro opravu varhan vybrána renomovaná německá firma Wolfgang Eisenbarth z Pasova, která kromě bohatých zkušeností se stavbou i opravami velkých varhan s pneumatickou trakturou, nabídla současně i přijatelné finanční podmínky. Firma rovněž akceptovala rozdělení celé generální opravy na ucelené fáze tak, jak to dovolí finanční možnosti.

První etapa rekonstrukce se uskutečnila v říjnu a listopadu 2011. Opravila se část varhan a vzdušnice prvního manuálu. Náklady činily 650 tisíc korun. Druhá etapa začala v dubnu letošního roku. Varhanáři pracují jak na samotném nástroji, tak i ve svých dílnách v Pasově, kde vznikají nové pneumatické součásti traktury, které nahrazují dosloužilé ventily a relé. Rekonstruují se vzdušnice 2. i 3. manuálu, dochází  k výměně všech míšků za nové. Stav konta veřejné sbírky k 31. červenci letošního roku je 986.836,- Kč.