Tančili, zpívali, hráli divadlo. Handicapovaní lidé si opět užili festival
Handicapovaní si opět užili festival (zdroj foto: Odbor sociálních služeb MMP)
Další ročník festivalu UMÍÍ, který se věnuje umění handicapovaných lidí, se uskutečnil v sobotu 11. března v Měšťanské besedě v Plzni. Stejně jako v předchozích letech jej pořádal magistrátní odbor sociálních služeb pod záštitou radního pro oblast sociálních věcí a aktivní život seniorů Jiřího Šrámka.
Festival plný písní, tance, divadelních i hudebních představení nabídl pohádky Mrazík či Sněhurku po našem, vystoupení tanečního souboru Spolku Aleš či hudební čísla spolku Ty a Já, z. s., klientů z Centra pobytových a terénních služeb Zbůch či nově vzniklé skupiny TuliTuli z Denního stacionáře Človíček.
„Jsem velmi mile překvapen nadšením a elánem lidí s handicapem. Obdivuji jejich odvahu vystoupit před mnoha diváky a ukázat, co dovedou. Velký obdiv patří také těm, kteří všechna vystoupení vymýšlí a nacvičují,“ uvedl radní Jiří Šrámek.
Tradiční součástí festivalu je i prodejní výstava výrobků chráněných a terapeutických dílen, ale i jednotlivců, kteří se věnují rukodělné činnosti. I letos proto mohli účastníci obdivovat zručnost se zdravotním znevýhodněním v technikách jako drátkování, šperkařství, keramika, háčkování, pletení, svíčkařství, či výroby textilu. O výrobky byl také v letošním roce nevídaný zájem.
Ještě v předvečer festivalu proběhly v malém sále Měšťanské besedy pravidelné taneční večery pro seniory, které jsou taktéž v režii Odboru sociálních služeb MMP a protože termín těch březnových vyšel těsně po Mezinárodním dni žen, byla každá z přítomných dam obdarována kytičkou z rukou vedoucího Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, Lukáše Mařana.
„Podařilo se nám opět sestavit opravdu pestrý a zajímavý program. Mám velkou radost, že je vidět, že v Plzni prostě UMÍÍ,“ řekl Lukáš Mařan.
„Festival UMÍÍ každým rokem dosahuje větší a větší obliby, z čehož máme velkou radost. Tento fakt nám dokazuje i množství nových účinkujících, mezi nimiž se objevil Denní stacionář Jitřenka, Happy handicap - Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR nebo již výše zmíněné hudební skupiny. Dalším důkazem je rekordní návštěvnost letošního ročníku,“ doplnila Lucie Hovorková za pořádající odbor sociálních služeb.
Editace textu: Monika Krausová