Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Bezpečnost cyklisty výrazně zvyšují světla,…
Přečíst článek nahlas

Bezpečnost cyklisty výrazně zvyšují světla, odrazky a reflexní prvky

Oranžové odrazky vetknuté do drátů předního i zadního kola (foto: R. Žáková)

Foto: R. Žáková

Na jízdu ve tmě či za šera by měl být každý cyklista dobře vybaven, ale i připraven. Základem jsou reflexní prvky na oblečení a odrazky na kole. Koupit si reflexní pásek a odrazky hodně pomůže, měli byste ale také vědět, jak se ve tmě pohybovat, jak reagovat a jak se starat o reflexní materiály, aby neztrácely svoji schopnost odrážet světlo. Ne každý cyklista ví, jak vypadá povinná výbava jeho kola i jeho samotného pro jízdu ve tmě.

Výrobci již nabízejí sportovní oblečení s reflexními prvky vcelku běžně. Zvažte ale, zda není lepší si koupit rovnou viditelné oblečení. Víte, že ve tmě vás v reflexní bundě řidič uvidí už z 55 metrů a v modré jen z 18 metrů? Ti, co pravidelně na kole dojíždějí do práce nebo do školy, si teď pořizují bundy v reflexní žluté, kterou známe třeba z povinných vest v autech. Tuto zdáli dobře viditelnou žlutou barvu používají také výrobci cyklistických přileb, rukavic či pláštěnek na batohy. Právě tyto součásti cyklistické výbavy vám mohou zachránit život.

Je dobré si uvědomit, jak fungují „stříbrné“ reflexní pásy či nástřiky a podle toho se o ně starat. Podstatou jejich schopnosti odrážet světlo je vrstva materiálu nastříkaná na povrch. Jakékoli mechanické tření způsobí její oděr, takže po čase ztrácí svoji schopnost odrážet světlo. Prádlo tedy perte v pračce naruby, pokud jej dáváte například do batohu, složte jej tak, aby reflexní plochy či nástřiky byly uvnitř. Příliš časté praní je v tomto případě spíš na škodu.

Mnozí cyklisté nevědí, že by bílé přední světlo nemělo blikat, ale souvisle svítit. Důležitá je přitom i jeho výdrž. Vyhláška uvádí, že světlo by mělo být schopno svítit minimálně 1,5 hodiny. Zadní červené světlo ale blikat může. Z hlediska pasivního vidění je důležité mít hlavně rozsvíceno. I blikajícího cyklistu ostatní vidí a možná si daleko dříve uvědomí, že jde o cyklistu, než kdyby svítil nepřerušovaně.

Kromě světla vpředu a vzadu byste měli mít i boční odrazky. Oranžové odrazky vetknuté do drátů předního i zadního kola (v každém by měla být aspoň jedna) mohou nahradit také pláště s reflexním pruhem u ráfku či odrazky, kterými v délce asi deset centimetrů osadíte dráty svého kola. Odrazky byste měli mít i na pedálech. Pokud používáte nášlapy, pak na patách cyklistických bot či jejich návleků. Pro všechny typy odrazek ale platí, aby odrážely světlo, musí být čisté.

Koho přepadne tma neočekávaně a vrací se na kole za tmy domů místy, které nezná, na vlastní kůži zjistí, jak je jízda za tmy zrádná. I s dobrým světlem musíte mnohem více předvídat a být připraveni rychle reagovat – na nerovnosti terénu, na chodce či zvířata, ale také na střepy, které se v noci na stezce objeví i tam, kde jste je přes den nepotkali. Zatímco pod lampami veřejného osvětlení si vystačíte i s obyčejným „cyklosvětýlkem“, na jízdu mimo zdroje veřejného osvětlení potřebujete opravdu dobré světlo. A pokud chcete jet v noci cestou s terénními nerovnostmi, pořiďte si raději světla dvě – na řídítka a na přilbu. Díry a kořeny tak uvidíte plastičtěji.


 

Zveřejněno: 23. 11. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni