Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Loutkový snímek Jiřího Trnky Staré pověsti…
Přečíst článek nahlas

Loutkový snímek Jiřího Trnky Staré pověsti české vychází v digitální podobě

O tom, že Plzeň je loutkářskou metropolí, není zřejmě pochyb. V lednu si město připomnělo 125. výročí od narození loutkoherce a otce komické dvojice Spejbla a Hurvínka Josefa Skupy, který byl učitelem plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Právě Trnkovo dílo stálo v centru pozornosti v roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Nyní vychází jeho loutkový snímek Staré pověsti české na DVD. Jde o vůbec první vydání restaurovaného Trnkova filmu u nás i ve světě. Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů.

Loutkový snímek Jiřího Trnky Staré pověsti české vychází v digitální podoběPodle knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film, kterým dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo získalo v roce 1953 Stříbrného lva v Benátkách a Cenu švýcarské filmové kritiky, o rok později Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu.

Digitální vydání Starých pověstí českých hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan.

„Film Staré pověsti české jsem měl jako kluk ze všech tátových filmů nejraději. Je víc akční než jiné jeho filmy a jeho heroičtí protagonisté-loutky jsou obdařeny do té doby nevídanou hloubkou rozdílných charakterů. Bivoj brodící se hlubokým sněhem po stopách krvelačného kance, temná Vlasta pozorující uhrančivýma očima lidovou veselici, lucký vévoda pouštějící z řemene hrůzostrašného vlkodlaka, to jsou obrazy, při kterých se mi rozbuší srdce ještě dnes,“ přiznal syn Jiřího Trnky Jan.

Film dlouho nemohl být z technických důvodů uváděn, přestože je o něj na zahraničních přehlídkách zájem. Díky digitálnímu zrestaurování se tak jedinečné dílo nejen uchová pro další generace, ale bude zpřístupněno celosvětovému publiku. V rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 byl nově zrestaurovaný snímek premiérově uveden na festivalu Finále Plzeň a uskutečnila se komunitní sbírka na crowdfundingovém portálu Everfund, která vynesla 55 900 korun. Dále se na financování podílely Ministerstvo kultury České republiky (900 tisíc korun), Národní filmový archiv (400 tisíc korun) a společnost Plzeň 2015 (750 000 korun).

DVD je již v prodeji, zájemci si ho mohou objednat online například na www.studiotrnka.cz či zakoupit kreativní zóně DEPO2015. Jeho cena je 199 korun.


 

Zveřejněno: 2. 2. 2017, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni