Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Mistra světa v judu Zdeňka Vlčka přijalo…
Přečíst článek nahlas

Mistra světa v judu Zdeňka Vlčka přijalo vedení města, cenný titul získal před pár dny

Mistra světa v judu Zdeňka Vlčka přijalo vedení města, cenný titul získal před pár dny

Zlatou medaili vybojoval před pár dny na zářijovém Mistrovství světa veteránů Plzeňan Zdeněk Vlček. Cenný kov z akce, jíž se v Amsterdamu v různých kategoriích zúčastnilo kolem tisíce judistů, ukázal dnes vedení města při přijetí na radnici. V soutěži závodil ve váhové kategorii 100 + a ve věkové kategorii 55 až 60 let. Titulem mistr světa tak plzeňský rodák rozšířil svou sbírku, je totiž mimo jiné i držitelem zlaté medaile z letošního Mistrovství Evropy veteránů 2015 v Maďarsku.

Přestože „judo“ znamená „jemnou cestu“, jemná cesta to podle Zdeňka Vlčka na mistrovství světa rozhodně nebyla. „Měl jsem problém se šlachou, musel jsem proto mít na pět zápasů speciální ortézu. První tři zápasy jsem vyhrál jen na aktivitu, během semifinále jsem se zmátořil a na finále jsem si už hodně věřil, bylo tak mnohem lehčí než semifinále,“ řekl Zdeněk Vlček primátorovi Martinu Zrzaveckému, náměstkovi Pavlu Kotasovi i radní Heleně Matoušové. Ti mu poděkovali za jeho reprezentaci města Plzně v zahraničí.

Zdeněk Vlček chce podle svých slov i po dosažení cenného titulu dál trénovat, snažit se rozšiřovat veteránskou základnu, což přináší i zpětnou vazbu do „mladých kategorií“. V Plzni má tento sport členskou základnu o zhruba 350 lidech, odhadem dvě třetiny tvoří mládež. Judo označil za týmový sport, spolu s ním se mistrovství světa i dnešního přijetí na radnici zúčastnili jeho kolegové a členové týmu Jiří Beneš, Pavel Vajskébr a Zdeněk Karhan. Všichni se shodli, že na závodech je nutná podpora týmu, který může v klíčových okamžicích „vyhecovat“, svou roli hraje i zázemí.

Zdeněk Vlček, který s judem začal v osmi letech, absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. I při své advokátní praxi zůstal aktivním sportovcem. V letech 1975 až 1979 získal titul mistra republiky v judu a je držitelem 1. mistrovského stupně, 1. danu. Od roku 2007 se účastní mistrovství republiky veteránů v judu, kde opakovaně získal titul mistra republiky a i v mezinárodním měřítku dosáhl na medailové stupně při mistrovství Evropy. Věnuje se také horolezectví a vysokohorské turistice, kdy se společně se svým kolegou zúčastnil expedice v Himalájích s cílovým vrcholem Mera Peak ve výši 6 600 metrů.

Text: Eva Barborková