Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňské greenways jsou v rámci České…
Přečíst článek nahlas

Plzeňské greenways jsou v rámci České republiky unikátní

Foto: R. Žáková

Fotografie: R. Žáková

Asi každé malé dítě, které v Plzni žije, umí vyjmenovat řeky, na jejichž soutoku se Plzeň rozkládá. Právě cesty podél řek či potoků jsou pro cyklisty pro svou nenáročnost jedny z nejvhodnějších. Plzeň svůj systém sportovně rekreačních tras v údolích řek, jak se těmto komunikacím pro nemotorovou dopravu oficiálně říká, buduje již několik let. Možná dokonce předběhla dobu - tento projekt jako první v bývalém východním bloku ocenila Evropská asociace greenways v sekci Mobility už před šesti lety.

Většina typicky cyklistických měst, kde je podíl cyklistické dopravy vyšší než 10 až 15 procent, se rozkládá v rovinách při řekách, kde se na kole jezdí dobře všem. Kopce odrazují mnoho cyklistů nejen při výletech, ale hlavně od používání kola pro běžné cesty po městě. Vytvoření sítě převýšením nenáročných tras je tak jednou ze základních podmínek pro nárůst cyklistické dopravy ve městě. A to i přesto, že neleží v rovině, jako například některá města v Polabí. Plzeň může využít své řeky jako základ pro systém cest vzájemně propojených mosty a lávkami. Právě taková síť umožní cyklistům i pěším pohodovou jízdu či chůzi po městě. Ostatně – první cyklostezka v Plzni pod papírnou vznikla právě podél řeky a již nyní je tak frekventovaná, že by potřebovala rozšířit.

Mapa Greenways

Když v roce 2008 Útvar koncepce a rozvoje města Plzně zpracoval projekt Sportovně rekreačních tras v údolích plzeňských řek, nesetkal se s adekvátní odezvou. Byl příliš nadčasový. Jen o rok později ho jako vůbec první projekt z bývalého východního bloku v sekci Mobilita ocenila Evropská asociace greenways v belgickém St. Vith. Od té doby se cesty podél plzeňských řek postupně proměňují, získávají nový kvalitnější povrch a propojují se novými lávkami. V posledních třech letech byly podél řek vyznačeny také nové naučné stezky, které představují historii i současnost území podél řek v proměnách času. Průvodce po těchto naučných stezkách údolími plzeňských řek je možné si prohlédnout v knihovně eBook na webu města. I když některé úseky ještě na své dobudování čekají, na kole jsou průjezdné. Trasy kolem řek tak plní kromě své dopravní funkce i tu rekreační.

Nutno podotknout, že systém plzeňských greenways, jak se jim zkráceně říká, zahrnuje kromě cest kolem plzeňských řek také trasu rekreační oblastí Boleveckých rybníků a tu podél Vejprnického, Božkovského a Hrádeckého potoka. Pro efektivitu systému a tedy jeho využívání jsou klíčové hlavně lávky. V posledních letech jich několik přibylo například v Doubravce U sv. Jiří, Lemova lávka v Hradišti, ve Skvrňanech u železniční zastávky či ta přes Radbuzu u pivovaru, po které ale musí cyklisté kola vést. Jiné, jako třeba lávka u střelnice v Lobzích či u mostu Milénia, změnily svoji podobu. Letos v létě by měla přibýt do systému další lávka, tentokrát přes Mži u zoo.

Foto: R. Žáková

Další informace a fotografie k tomuto tématu jsou k dispozici na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz.


* Zelené stezky (anglicky greenways, španělsky via verdes, francouzsky voies vertes) jsou komunikace vyhrazené jen pro nemotorovou dopravu, integrálně včleněné do okolního prostoru. Mají zlepšit životní prostředí i kvalitu života. Tyto stezky by měly splňovat parametry šířky, sklonu a povrchu vhodné k bezpečnému a příjemnému používání všemi skupinami uživatelů. Jde o komunikace se specifikací schválenou Evropskou asociací greenways na jednání v Lille.


 

Zveřejněno: 16. 3. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni