Primátor pogratuloval výtvarníkovi Jaroslavu Šindelářovi k životnímu jubileu
Přijetí na plzeňské radnici (foto: M. Pecuch)
Primátor města Plzně Martin Baxa přijal ve čtvrtek 30. července akademického malíře Jaroslava Šindeláře, aby mu poblahopřál k životnímu jubileu. Významný plzeňský sochař, restaurátor a malíř je zakladatel a spolumajitel Střední umělecko-průmyslové školy a Základní umělecké školy Zámeček. Škola oslaví v září 25. výročí svého vzniku.
Při rozhovoru s primátorem oslavenec zavzpomínal na svá studia na akademiích výtvarného umění v Praze i v Petrohradě, na své rodiče i na před deseti lety zesnulého bratra Jiřího „Dědka“ Šindeláře, který hrál v hudební skupině Katapult. Na otázku primátora, proč se po studiích vrátil do Plzně, odpověděl, že se v Plzni vždycky cítil a stále cítí doma.
Výtvarné vlohy prý zdědil po předcích a založením umělecké školy si splnil svůj velký životní sen. „Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích a měl jsem vizi založit podobnou školu v Plzni. To se mi společně s manželkou povedlo, a musím říct, že mi škola dělá velkou radost,“ řekl primátorovi.
Školu řídí jeho žena Renata Šindelářová, výtvarník zde působí jako pedagog. Trochu si posteskl, že výuku zkomplikovala koronavirová krize. „Je velmi obtížné učit sochaře prostřednictvím internetu. Studenti si těžko mohou dát kus pískovce do paneláku a opracovávat ho podle návodu z televize,“ poznamenal.
Primátor popřál jubilantovi na závěr setkání hodně zdraví a sil, aby mohl ještě dlouho tvořit svá díla a předávat studentům svůj um a zkušenosti. Jaroslav Šindelář mu poděkoval za pozvání na radnici. „Neberu to jen jako osobní pozvání, ale jako důkaz toho, že podporujete rozvoj umění ve městě,“ dodal výtvarník.
Přijetí na plzeňské radnici (foto: M. Fialová)
Jaroslav Šindelář se narodil 11. června 1950 v Plzni. Vystudoval Střední průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích, Akademii výtvarných umění v Praze a Akademii výtvarných umění v Petrohradě. Ve své sochařské tvorbě využívá i netradiční postupy. V restaurování se specializuje zejména na kamenosochařské práce a na restaurování sgrafitové výzdoby. Tvoří z nejrůznějších materiálů jako je kov, plast, kámen, dřevo a další. Svá díla vytvářel a prezentoval v mnoha zemích světa – v Číně, USA, Argentině, Švýcarsku, Dánsku, Německu, Rakousku a získal za to nejrůznější ocenění. Jednu z těchto cen mu za jeho dílo a restaurování zámku Kynžvart předala dánská královská rodina ve svém paláci v Kodani.
V roce 1996 získal Historickou pečeť měst Plzně, v roce 2006 vyhrál v umělecké výtvarné soutěži na památník Čínsko-československého přátelství ve městě Cchang-čou v Číně. Zúčastnil se i mnoha mezinárodních sochařských sympozií ve Franci, Finsku, Rakousku, Itálii, Švýcarsku, Argentině, Norsku, USA, Dánsku, Švédsku a dalších zemích.
Text: Marie Fialová