Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Projekt města kultury pomohl Plzni…
Přečíst článek nahlas

Projekt města kultury pomohl Plzni zpropagovat její novou dimenzi, uvedl premiér

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka navštívil Plzeň

Za neocenitelné označil dnes dopoledne v Plzni předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka zkušenosti Plzně s titulem Evropské hlavní město kultury. Podle něj tyto zkušenosti bude možné využít pro úvahy dalších velkých českých měst, pokud se někdy v budoucnu rozhodnou ucházet o získání stejného titulu. Plzni projekt pomohl zpropagovat její novou dimenzi, krajská metropole známá jako město piva, strojírenství a průmyslu výrazně posílila také v kulturní rovině, uvedl Bohuslav Sobotka. Ten se při setkání s vedením města, podnikateli a zástupci příspěvkových organizací zajímal i o projekty v sociální oblasti, v dopravě, o výstavbu spalovny, tématem byla i podpora technického vzdělávání.

„Zapojení města Plzeň do projektu Evropské hlavní město kultury považuji za úspěšné a pomohlo nejen městu, ale celému kraji s rozvojem turistického ruchu, kultury i pracovních příležitostí. Je to cesta, která může být inspirací pro ostatní česká a moravská města,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle primátora města Martina Zrzaveckého se projekt Plzni povedl, což dokazují i dostupná čísla, například oproti roku 2014 vzrostl počet turistů o 30 procent, Plzeň se dostala na stránky prestižních světových titulů, zaplnila i zahraniční televize. Cílem je tak zájem udržet, zajistit i nadále významné akce projektu. Západočeská metropole se kromě toho ale chce posouvat ještě dál. „Rádi bychom byli městem výzkumu, vývoje a inovací,“ řekl primátor.

Dalšími tématy diskuze byla dnes například dopravní situace v Plzni, zejména příprava projektu výstavby druhé etapy západního okruhu. Ta je prioritní dopravní stavbou na území města. Podle radní Heleny Matoušové je aktuálně vykoupeno 50 procent pozemků pro tuto investici, jež propojí severní a jižní část Plzně. Na projektu se podílí i Plzeňský kraj, v případě dalších staveb město spolupracuje podle náměstka Petra Náhlíka nadstandardně i se státními subjekty. „Jsem rád, že tu funguje velmi dobrá spolupráce mezi magistrátem, Ředitelstvím silnic a dálnic, mezi Správou železniční a dopravní cesty, jsem rád, že magistrát se angažuje z hlediska výkupů pozemků pod plánovanými a připravovanými stavbami,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Předseda vlády dnes Plzeň ohodnotil i jako město, které se snaží dívat do budoucna a připravuje se na to v oblasti vzdělávání. Navštívil Masarykovu základní školu, jejíž děti mají od září nově k dispozici speciální a v České republice ojedinělé roboty. Škola, jež se profiluje směrem k informatice a informačním technologiím, využívá například roboty Dash & Dot, a to v předmětech, jako jsou hudební výchova, matematika nebo angličtina. Vybavení poskytlo  město. Stejně tak se Bohuslav Sobotka seznámil se skutečností, že Plzeň má povolení k provozování leteckých prací s drony. Letadla bez posádky využije nejen v technických kroužcích pro děti zaměřených na robotiku, ale i k monitorování stavu budov, pro kontrolu úniku tepla z městských objektů, snímkování i při povodních nebo jiných krizových situacích. Představení dronů se uskutečnilo v areálu DEPO2015, kde v jedné z hal vznikne od ledna 2016 městské centrum robotiky zaměřené na děti a mládež.

Text: Eva Barborková

Fotogalerie

Zveřejněno: 3. 11. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni