Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava vypráví stoletou historii amerických…
Přečíst článek nahlas

Výstava vypráví stoletou historii amerických Indiánů, příslušníků 2. pěší divize

Pozvánka na výstavu

Příběh stoleté historie americké 2. pěší divize, která v květnu 1945 vstoupila do Plzně, mapuje výstava S „Indiánem“ na rameni. Příslušníci této jednotky mají ve svém znaku hlavu indiána s čelenkou. Expozice, jež je součástí dnes zahajovaných Slavností svobody 2017, se nachází ve Smetanových sadech a potrvá do 25. května. Vernisáže se ve čtvrtek zúčastnil jeden z nejvzácnějších hostů slavností Earl Ingram, americký veterán z 2. pěší divize, za město Plzeň byli přítomni náměstci primátora Martin Baxa a Petr Náhlík.

„Každý rok zahajujeme Slavnosti svobody tematickou historickou výstavou, v letošním roce si připomeneme stoletou historii 2. americké pěší divize, která nám před 72 lety přinesla svobodu do Plzně. Jsem moc rád, že zde mohu přivítat autentického příslušníka 2. divize a našeho vzácného hosta Earla Ingrama. Tato jednotka se zapsala do světových dějin 20. století nejen boji za první a druhé světové války, ale bojovala též v Korejské válce a po roce 2003 se účastnila bojů v Iráku a Afghánistánu. U nás bude tato divize již navždy spojena s osvobozením v květnu roku 1945,“ uvedl při zahájení Martin Baxa.

2nd Infantry Division - Indianhead, tedy 2. pěší divize americké armády, byla oficiálně založena 18. listopadu 1917. V té době vznikl nezaměnitelný znak této jednotky, bílá pěticípá hvězda opatřená uprostřed reliéfem hlavy indiána s čelenkou.

Divize se v meziválečném období postupně proměnila v moderní jednotku, která posléze sehrála významnou roli v boji proti Velkoněmecké říši. V roce 1945, po dobytí Lipska, přesně 5. května zahájila 2. pěší divize postup do Čech, aby 7. května vstoupila do Plzně. Den předtím, 6. května, musela propustit přes své pozice jednotky 16. obrněné divize, které jako první osvobodily Plzeň. V červnu 1945 byla divize z oblasti Plzeňska odvelena a přesunuta do Francie, kde se připravila na cestu do USA. V domovině zahájila jednotka intenzivní nácvik na invazi do Japonska. V srpnu 1945 však japonským císařstvím otřásly dva jaderné výbuchy a nastal konec 2. světové války.  Novým bojištěm se pro jednotku stala o 5 let později Korea. Tam vojáci setrvali de facto do dnešních dnů jako pozorovatelé v demilitarizovaném pásmu.
Po 11. září 2001 se divize intenzivně zapojila také do války se světovým terorismem, a to jak v Afghánistánu, tak Iráku. Je vysoce mobilní jednotkou užívající nejmodernější zbraně a bojové prostředky, jako jsou například obrněné vozy Stryker.
 
Příslušníci 2. pěší divize jsou na svoji minulost hrdí a stejně jako jejich předchůdci mají ve svém znaku pěticípou hvězdu s hlavou indiána a stejně tak ctí heslo „Second to none“, „Nikdy druhá“. Vždy první.

I přes nepřízeň počasí se při zahájení výstavy tančil swing na autentickou nahrávku Beer Barrel Polka v podání orchestru Glenna Millera z roku 1942.

Text: Adriana Jarošová


 

Fotogalerie

Zveřejněno: 5. 5. 2017, Jarošová Adriana

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni